הרוגע הנפשי בטיפולי וואטסו

וואטסו, הוא למעשה טיפול שיאצו במים, הוא פרץ לעולמנו לפני כ 30 שנה, ומאז נמצא בכל מקום המציע טיפולי שיקום, מרפאות, ספא, ואפילו ניתן במסגרת טיפולים משלימים של קופות החולים. טיפול וואטסו נשען על 4 עקרונות מרכזיים: אחיזת המטפל, השינויים בנשימה, שחווה המטופל, התנועה הייחודית וטמפרטורת המים.
כיצד עקרונות אלו משפיעים לחיוב על איכות החיים של המטופל? ואילו תמורות נפשיות ניתן לחוות לאחר טיפול וואטסו?

כיצד ארבעת העקרונות משפיעים לחיוב על איכות החיים של המטופל?

כאמור, טיפול וואטסו הוא למעשה טיפול הנשען על אומנות השיאצו, אך בסביבה מימית. בדומה לשיאצו גם כאן מושם הדגש על נשימה ייחודית, תנועתיות מעגלית ומגע המטפל, אך בשונה משיאצו, בטיפול וואטסו, אנו חווים אלמנט נוסף, אלמנט המים, שבכוחו להרפות את השרירים ולהשרות תחושת רגיעה.
המים בטיפול וואטסו – המים בטיפול וואטסו נעימים וחמימים, ומגיעים לטמפרטורה של 34- 35 מעלות. הטמפרטורה החמה, מיד מאותת למוח להגביר את קצב חילוף החומרים, ובכך מוזרם יותר דם לשרירים וליתר חלקי הגוף, ותחושת ההרפיה השרירית והמפרקית לא מאחרת לבוא, לאחריה תגיע גם ההרפיה הנפשית, כאשר ישנם מטפלים, שישלבו טיפולי מדיטציה ודמיון מודרך על מנת לאפשר למטופל לשחרר את המחשבות, שמטרידות אותו.
מגע המטפל – נדבך מרכזי נוסף בטיפול וואטסו בא לידי ביטוי על ידי מגע המטפל. בטיפול הזה, המטפל תומך, מערסל, ומוביל את המטופל בתוך המים, הוא מניע אותו מצד לצד, הופך אותו, משעין אותו עליו, תומך בו, ומאפשר לו לנוע בחופשית ובביטחון מלא. תנוחת המטפל מזכירה עד מאוד מורה טאי צ'י, ובאה לידי ביטוי באחיזת הרגליים בקרקע, ובתחושה רחבה, שמאפשרת את היכולת להכיל. מטפלים רבים בתחום מגיעים מעולם העיסוי, אך גם מעולם הפיזיותרפיה.
תנועתיות מעגלית – בטיפול וואטסו, המטופל סביל, ולמעשה במשך כל הטיפול הוא כלל לא נדרש למאמץ, רק זה מהווה נדבך מרכזי, התורם להרפיה רגשית. הוא לא צריך לזכור אף פקודה, מלבד לנשום. הוא לא צריך לדאוג לביטחון שלו, או לחשוש שמא יאבד שליטה ויטבע. הוא יכול להרפות אל תוך הטיפול ולחוות רמות עמוקות מאוד של שקט. זהו בהחלט טיפול המצליח לדמה את סביבת הרחם, שכה מפעמת בכל אחד ואחד מתאי גופנו גם ברמת התת מודע.
הנשימה – ולבסוף, הנדבך האחרון עוסק בנשימה. המטופל יחווה בטיפול וואטסו שינויים בנשימה, התמקדות בה תסייע לו להגיע לאותה הרפיה רגשית.
לסיכום ניתן לומר, שטיפולי וואטסו מאפשרים רגיעה רגשית בזכות הנשימה הייחודית, האיטית, הרגועה, שהופכת לעמוקה יותר, המגע הבוטח והתומך של המטפל, ההובלה שלו, והיכולת להפרות אל תוך הטיפול. לטיפול זה ניתן לייחס אף תמורות אורטופודיות, שבאות לידי ביטוי בשחרור של שרירים ומפרקים כואבים, ולהרפיית תחושת המתח.
לפרטים נוספים על וואטסו צרו עמנו קשר דרך האתר

Comments are closed.